Je po Vánocích. Za chvíli začíná nový rok. Spousta lidí se během vánočních svátků cpala (mě nevyjímaje) a teď zvažují, že by si jako novoroční předsevzetí měli dát pravidelné cvičení. Patříte k nim taky? Nevím, jak vy, ale já jsem nikdy své novoroční předsevzetí nedodržela…
Dnes by mě ale zajímalo něco jiného. Kolik z vás už si někdy řeklo, že bude pravidelně cvičit? A kdo z vás měl za cíl zhubnout? Ruku na srdce – pokud nemáme nějaké vážnější zdravotní problémy, málokdy nás napadne cvičit jen tak, abychom zkrátka utužili své zdraví. A to je samozřejmě škoda, ale o tom třeba až jindy. Tentokrát zůstaňme u toho hubnutí.
Řekla bych, že většina žen chce zhubnout v oblasti bříška a boků. No jasně, kdo by nechtěl ploché břicho?! A co nám v tomhle případě radí internet? Schválně jsem se zeptala strýčka Googla, jaké cviky mi pro získání plochého bříška doporučí…
Nejen z internetu, ale i od různých lidí slýchám, jak je potřeba zpevnit tzv. „core“. Konkrétně mi google nabídl jako první cvik zvaný „plank“, neboli prkno. Znáte? Už jste někdy zkoušely? Tenhle cvik bývá často uváděn jako TOP 1 v cestě za plochým bříškem. (Navíc je obsažen i v mnoha jiných cvicích…) Málokde vám ale řeknou, že pokud na to vaše tělo není dostatečně silné (resp. pokud ho nedokážete provést správně), můžete právě tímto cvikem nadělat víc škody než užitku. Vezměme to ale hezky od začátku.
Nebudu vám tady dělat přednášku z anatomie, na to jsou jinačí odborníci. Nicméně zkusím to vysvětlit tak, abyste tomu snáz porozuměli.
Core = střed těla a tvoří ho:
Z toho výčtu vyplývá, že třeba takové sedy-lehy – které jsme na základní škole vždycky cvičily, když jsme chtěly zhubnout – nebudou zrovna ideální. Tak co teda máme cvičit?
1) Napřimte se
Správné držení těla je základ. Při cvičení, ale i při běžném fungování. Díky tomu můžete omezit mnohé bolesti způsobené právě špatným držením těla.
2) Dýchejte
Hrajte si se svým dechem. Umíte ho vědomě ovládat? Dokážete se nadechnout do beder, mezi lopatky, do třísel…? Mám klientku, která v minulosti trpěla častými migrénami. Díky práci s dechem dnes hravě zvládne tyto stavy včas „rozdýchat“ a nemusí tak sáhnout po analgetikách. No není to super?!
3) Věnujte se svému pánevnímu dnu
Osobně vnímám pánevní dno jako základ „core“. Jeho pravidelné posilování (ale i uvolňování!) má spoustu benefitů. Nebudu jmenovat všechny, ale mezi ty hlavní patří to, že pomáhá při bolestech beder a kyčlí, při boji s inkontinencí či diastázou, při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, a v neposlední řadě nám pomáhá na cestě k plochému bříšku a lepšímu prožitku z milování. 😉
Mohla bych vyjmenovat spoustu dalších věcí, na které je fajn se zaměřit. (Tušíte například, co všechno ovlivňuje chodidlo?!) Ale o to teď nejde. Vždycky každému říkám:
„Najdi si to, co tě baví a co ti dává smysl. Jen tak u toho vydržíš dlouhodobě.“
I jako lektorka smyslného tance vidím u žen ohromný význam pánve. Vím, kolik bloků, bolesti, trápení a předsudků si „v ní neseme“. A jelikož vím, jaký ohromný vliv má pánevní dno na celé tělo i na zdravotní stav, doporučuju toto cvičení každému. Ženám i mužům bez ohledu na věk.
Na závěr mám pro vás jeden osobní tip. Z vlastní zkušenosti vím, že online cvičení je fajn, ale není ideální pro úplné začátečníky. Proto pokud o tom přemýšlíte, najděte si ve své blízkosti nějakého fyzioterapeuta nebo kvalifikovaného trenéra a alespoň čas od času absolvujte individuální trénink. Trenér vám totiž poradí s výběrem vhodných cviků a naučí vás jejich správné provedení. Pak už si je můžete cvičit samy doma a odborníka vyhledat, až když se pro vás cviky stanou rutinou a budete se chtít posunout zase dál. A věřte mi, že to rozhodně stojí za to! 😉
Pokud chcete cvičit právě se mnou, zde najdete kompletní nabídku mých workshopů, kurzů i skupinových lekcí.
A pokud máte zájem o konzultaci a osobní trénink, jsem vám k dispozici v Brně, Břeclavi a Dolním Němčí. Stačí zavolat na 607 646 145 a domluvíme se.
Těším se na vás.